PRASA


WESTIVAL jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym.

WESTIVAL to prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbywa się pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”, a kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

WESTIVAL to przede wszystkim SPOTKANIE. To festiwal otwartych pytań i próba odpowiedzi na nie. Temat jest jeden, wiadomo: ARCHITEKTURA. Kontekstów znacznie więcej: Czym jest, albo czym powinna być? Jaka powinna być i dlaczego? Komu i jak ma służyć? Ta rozmowa trwa już dwanaście lat…

WESTIVAL ma jeden cel – w myśl, że sztuka architektury wyrasta z piękna i zrozumienia potrzeb człowieka, pragnie przekształcić miasto w dzieło sztuki. Albo w takie jego, przez mieszkańców i „publiczność”, pojmowanie. Kilkudniowe święto architektury ma uwrażliwiać jej odbiorców, czyli… wszystkich. Ma też stanowić platformę integracji oraz informacji zwrotnej dla jej twórców.

Tematy poprzednich edycji WESTIVALU:
2007 – Szczecin, miasto nieistniejące… już i jeszcze
2008 – W poszukiwaniu ducha miasta
2009 – Labirynt przestrzennych zdarzeń
2010 – Transformacja miasta
2011 – Zaprojektujmy razem miasto
2012 – Miasto – hologram świadomości
2013 – Made in… architektura narodowa?
2014 – Miasto – rzecz publiczna
2015 – Wygrać Szczecin
2016 – DOMowy
2017 – Reset

WESTIVAL LOFT | Plac Orła Białego 10
Gmach przy Placu Orła Białego 10, a wcześniej Rynku Różanym (Roßmarkt), to ku zdziwieniu wielu wcale nie socmodernistyczny twór, lecz pozbawiona zdobień przedwojenna kamienica. Działał tu dom handlowy Eisenwarenhandlung Trompetter & Geck. Po wojnie siedzibę znalazł w niej „Polmozbyt”, a później restauracje.

PRESS PACK

Wszystkie informacje prasowe dotyczące WESTIVALU znajdziecie Państwo w poniższym linku.

PROGRAM

Szczegółowy program WESTIVALU. Zapoznaj się ze wszystkimi wydarzeniami.

HISTORIA

To już 12 edycja WESTIVALU. Zobacz czym zajmowaliśmy się w poprzednich edycjach.